Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalıdır? Sorusu her üniversiteye gidecek öğrencinin merak ettiği konulardan birisi ve biz bugün bu soruyu cevaplandıracağız. Liseden mezun olan her öğrenci üniversiteye giriş sınavından sonra üniversiteye yerleşmek için tercih yapmaktadır. Bu tercihler öğrencinin gelecekte hangi işi yapmak istediğini bilmeleri ve buna göre bir tercih listeleri hazırlamaları gerekmektedir. Sonuçlar geldiğinde önemli olan şeyin puanlar olmadığını, önemli olan şeyin aslında başarı sıralamanız olduğunu ve başarı sıralamanıza göre tercih yapmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Birçok öğrencinin bu konuda yanılgıya düştükleri ortada. Üniversiteye giriş sınavlarından 180 baraj puanını aşan her öğrenci tercih yapma hakkına sahiptir. 180 puan barajını aşan öğrencilerin tercih sıralaması yaparken oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bu konuda profesyonel destek almaları kişiye büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

Tercih Nasıl Yapılır?

ÖSYM sınavdan önce yayınladığı kılavuzun içerisinde geçen yıla ait her üniversitenin, her bölümün başarı sıralamalarının yazdığı bir çizelge vardır. Burası kaynak alınarak öğrencinin istediği bölümler odaklanılarak öğrencinin başarı sıralamasının en az 10 bin kişilik üst sıralamalardaki bölümler ile başlamak en ideal olanıdır. Ve yerleştirmenin kesin bir sonuca bağlanabilmesi için kişinin başarı sıralamasının en az 10 bin kişilik alt sıralamalardaki bölümler de göz önünde bulundurulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken en büyük noktalardan biri ise ölü tercih yapmamaktır. Peki ölü tercih nedir? Ölü tercih gelmesi kesin olan bölümün daha üste yazılıp aşağıya gelemeyecek bölümleri yani sizden daha yüksek sıralamalara sahip bölümlerin yazılmasıdır. Ölü tercih yapmamak için sıralamasının en yüksek olan bölümden en düşük olan bölüme doğru yazılması oldukça önemlidir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken en büyük noktalardan birinin öğrencinin ilgi alanına ve isteğine göre tercih yapmaktır. Öğrencinin yazacağı bölümde bir ömür boyunca bulunacağını kavraması gerekmektedir. Güzel bir gelecek için ne istediğini kesin bir şekilde belirlemiş olması gereken öğrenci sırf tercih yapmak için tercih yapmamalıdır. Bir yıl daha sınava hazırlanmamak için hayalinizde ve ilgi alanınızda olmayan bir bölümü yazmanız sizin için kötü bir gelecek ve hayat standardı hazırlayacağını asla aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Güzel bir gelecek demek doğru mesleği bulmak demektir.

Merak ettiğiniz diğer sorularınızın cevabını TYT-YKS katagorisinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

22 Ekim 2018

sex hikayeleri
KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
14
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

    2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ.   Devamını Oku

  • KPSS Başvuruları Başladı

    KPSS Başvuruları Başladı KPSS Başvuruları Başladı, 2018 KPSS BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR ? , 2018 KPSS Sınavı Ne Zaman, 2018 KPSS Sınav Sonuçları ... Devamını Oku

  • Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var

    Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i’ olarak bilinen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde bu yı... Devamını Oku

KATEGORİLER