DGS ile Hangi Üniversite Kaçıncı Sınıftan Başlatır ?

DGS ile Hangi Üniversite Kaçıncı Sınıftan Başlatır?

DGS ile Hangi Üniversite Kaçıncı Sınıftan Başlatır ?
Birçok insanın merak etmiş olduğu konulardan biri olan ”DGS ile Hangi Üniversite Kaçıncı Sınıftan Başlatır? ” gibi soruları son zamanlarda oldukça fazla duyuyoruz ve bununla ilgili de oldukça fazla kişi yanlış bilgi edinmekte.
Üniversitede DGS sonrasında muafiyet zamanında bölüm başkanı ve bölüm hocaları bir karar alır. Bu kararda her okul kendine göre farklı düşünceler belirtebilir. Bazen konu ile alakalı bölüm başkanı ve hocalar toplanarak ders içeriği ya da transkriptleri inceleyerek her hocanın kendi görüşünü ortaya koyar ve ona göre bir ortak kararda uzlaşılır. Bununla ilgili gerekli görüşler ve fikirler belirtildikten sonra bölüm başkanı son kararı söyler ve usulen dekanlığa gidilerek onay ile ilgili öğrenci işlerinden karar çıkartılır. Daha sonra öğrenci işlerinden nasıl bir karar çıkmış ise o sisteme geçilir.

dgs

Kararın alınmasının ardından o okulun sistemine göre sınıfınız belirlenir. Bazı üniversiteler muaf olduğun derse bakmadan sınıf belirlerken, bazıları da muaf olduğun derslere göre bir sınıfa gönderebilir.
Burdan anlaşılacağı üzere de herhangi bir sınıfta görünüyor olmanız yalnızca o sınıfta öğrencilik yapacağınız anlamına gelmemekte. Bazen ikinci sınıf olmanıza rağmen ikiden daha az ders alıp birden almanız gerekmekte olan fazla dersten ötürü ikinci sınıf için krediniz yetmeyebilir. Bu durum üçüncü sınıfta da devam eder. Birden ve ikiden oldukça fazla ders almanız gerektiğinden üçüncü sınıftaki dersler için kredi limitiniz yeterli olmayabilir.
Bu yaşanmış olan süreç, okulun açılmasının ardından üniversiteye vereceğiniz muafiyet dilekçesi ile beraber başlayıp okuldan okula zamanda değişiklik gösterebilir. Bazı okullarda bu süreç çok yavaş ilerleyebilir ve okulun açılmasının ardından muafiyet durumunuz tam olarak belli olmayabilir.

Bu süreç her ne kadar gergin ve sıkıntılı geçecek olsa da bu anlattıklarımız sayesinde neler yaşayacağınızı ve neler yapmanız gerektiğini öğrenmiş oldunuz. Şunu bilmelisiniz ki, dgs geçiş sürecinin zamanı her üniversiteden üniversiteye farklılık göstermekle beraber, farklı kararlar da çıkabilmektedir. Bu tamamen sizin öğrenim gördüğünüz okul ile alakalıdır.

DGS sınavına çalışıyor iseniz sitemizde ücretsiz ders notları ve deneme sınavlarına ulaşabilirsiniz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

22 Ekim 2018

sex hikayeleri
KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
14
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

    2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ.   Devamını Oku

  • KPSS Başvuruları Başladı

    KPSS Başvuruları Başladı KPSS Başvuruları Başladı, 2018 KPSS BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR ? , 2018 KPSS Sınavı Ne Zaman, 2018 KPSS Sınav Sonuçları ... Devamını Oku

  • Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var

    Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i’ olarak bilinen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde bu yı... Devamını Oku

KATEGORİLER