Ek Yerleştirme Nedir? Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır ?

Ek Yerleştirme Nedir? Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır ?

Ek Yerleştirme Nedir? Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır ? 2018 yılının yeni sistem öğrencilerinin girdiği AYT ve TYT yani eski LYS sınavının henüz bittiği şu sıralar akıllarda tercih dönemi ve onunla ilgili sorular mevcuttur. Bunlardan biri de ek puanlı yerleştirme ya da diğer adıyla ek yerleştirmenin ne olduğu sorusudur.

Yükseköğretim kurumları belli dönemlerde sıralamaya göre ve de tercih durumuna göre alım yaptığı zamanlarda öğrenciler istedikleri ve yeterli oldukları üniversiteleri tercih listelerine yazarlar. Daha sonrasında açıklanan tercihlere göre kimin hangi yükseköğretim kurumuna girdiği belli olur. Yükseköğretim kurumları o yılki alımını ÖSYM ye açıklar. Bu aşamadan sonra üniversitelerdeki eksik kalan alanlar halen öğrenci alımına açık ise bunu ÖSYM ye bildirmesi durumunda ÖSYM hangi üniversitede ne kadar boş kontenjan olduğunu yayınlar. Daha önceden tercih yapıp da herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen veya hiç tercih yapmayan öğrenciler bu aşamada ek yerleştirme ile puanlarının yeterli olacağı ve boş kontenjana sahip bir üniversiteyi tercih edebilir.

Ek Yerleştirme Nedir Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır

Bundan önce tercih yapıp tercih listesindeki bir üniversiteye yerleşen bir öğrenci ek yerleştirme sürecinde başka bir üniversiteyi tercih edemez. En son girdiği sınavlarda baraj adı verilen sınırın altında bir puana sahip öğrenciler bu dönemde ek yerleştirme hakkına sahip değildir. Ayrıca yerleştirilme durumunda ön kayıt yapma imkânı da yoktur.
Önceki yıllarda sadece meslek liseleri ve de ticaret liseleri için geçerli olan bu ek yerleştirme programı 2012 senesinden itibaren değişmiştir. 2012 de alınan karara göre devlet liseleri ve özel liseler için de geçerli bir program olmuştur. Fakat mesleki eğitim programlı bir ortaöğretim öğrencisi ek yerleştirmeden ileriki yıllarda faydalanamayacak olup 2012 senesinden sonra bile bu ortaöğretime kayıt yaptırmış olsa dahi ek yerleştirme onun için geçerli olmayacaktır.

Ek Yerleştirme Ücreti

Ek yerleştirmede ödenecek ücreti her yıl ÖSYM belirlemektedir. Bugüne kadar ve bu yıl da dahil olmak üzere ek yerleştirme ücreti hep 15 TL olmuştur. Ücreti yatırmak şart olup, ödeme yapmayan öğrencilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca ek yerleştirme ile de yerleşemeyen öğrencilerin parası iade edilmemektedir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

22 Ekim 2018

sex hikayeleri
KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
14
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

    2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ.   Devamını Oku

  • KPSS Başvuruları Başladı

    KPSS Başvuruları Başladı KPSS Başvuruları Başladı, 2018 KPSS BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR ? , 2018 KPSS Sınavı Ne Zaman, 2018 KPSS Sınav Sonuçları ... Devamını Oku

  • Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var

    Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i’ olarak bilinen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde bu yı... Devamını Oku

KATEGORİLER