Açık öğretim Fakültesi ile Örgün Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Açık öğretim Fakültesi ile Örgün Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Açık öğretim Fakültesi ile Örgün Öğretim Arasındaki Fark Nedir? Sorusunun cevabı vermeden önce şunu söylemeliyiz ki açık öğretim fakültesinin vermiş olduğu diploma ile örgün eğitim fakültesinin vermiş olduğu diploma aynıdır. Bunun aksine çoğu kişi açık öğretim fakültesinde okunduktan sonra verilen diplomanın bir anlam ifade etmediğini, örgün eğitimin açık öğretimden daha iyi olduğunu düşünür.

Açık öğretim Fakültesi ile Örgün Öğretim Arasındaki Fark Nedir

Anayasa’ya Göre Açık Öğretim ve Örgün Öğretim Arasında Fark Var Mıdır?

Açık öğretim fakültesinin vermiş olduğu diploma ve örgün eğitim sonucu alınan arasında bir fark olmadığı anayasada hükmü 2547 sayılı kanunun 12. Maddesinde yer alan d ve fıkraları ile 43. Maddede yer alan c fıkrası esas alınarak hazırlanan yönetmeliğin 13. Maddesinde belirtilmiştir. Her iki yoldan mezun olan insanlar aynı hak ve yetkilere sahiptirler.

Öğrenci ister açık öğretim fakültesinde okusun ister se örgün eğitimde müfredattaki konulardan sorumludur. Sorumlu tutuldukları müfredatın konuları ise aynıdır. KPSS’ ye girecek olan bir adayın açık öğretim fakültesinde olduğu ya da örgün öğretimde okuduğu önemsiz bir detaydır. Her iki kişi arasında da fark gözetilmez. Her iki kişide aynı diplomayı almıştır ve mezuniyet hakkını kazanmış sayılırlar. Bir başka deyişle devlet gözünde aynıdırlar.Hangi üniversite de okuduğunuz çok önemli bir nokta değildir. Asıl önemli olan kişinin hedeflediği kariyer için kendini ne kadar geliştirmiş olmasıdır. Kendini geliştiren kişi nerde okursa okusun zaten diğer adaylardan bir adım önde olacaktır ayrıca iyi bir kariyer sahibi olacak ve hayallerinde düşlediği mesleği yapacaktır. Bir kişinin hedefi memur olmak ise ister açık öğretim fakültesinde okumuş olsun ister örgün öğretimi bitirmiş olsun sınava hazırlandığı taktirde KPSS sonucuna göre memur olabilme hakkını elde eder. Yani her şey sizde başlayıp siz de bitmektedir. Varsayalım ki özel sektörde çalışmak istiyorsunuz. Çalışmak istediğiniz alanda dil bilinmesi önemli olmasını da varsayalım. Bunun için yapmanız gereken dilinizi geliştirmek olmalıdır. Yani işveren kişiler size açık öğretim fakültesinde okuduğunuzu ya da örgün eğitimi bitirdiğinizi sormak yerine sizi işe almak için gereken niteliklerin sizde olup olmadığını sorgulayacaklardır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

22 Ekim 2018

sex hikayeleri
KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
14
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

    2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ.   Devamını Oku

  • KPSS Başvuruları Başladı

    KPSS Başvuruları Başladı KPSS Başvuruları Başladı, 2018 KPSS BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR ? , 2018 KPSS Sınavı Ne Zaman, 2018 KPSS Sınav Sonuçları ... Devamını Oku

  • Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var

    Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i’ olarak bilinen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde bu yı... Devamını Oku

KATEGORİLER