Dikey Geçiş Nedir? Nasıl Yapılır?

Dikey Geçiş Nedir? Nasıl Yapılır?

Dikey Geçiş Nedir Nasıl Yapılır?

Dikey geçiş sistemi öğrencilerin umudu için yeni bir ışık kaynağı olmaktadır. Açık öğretim ön lisans, 2 yıllık meslek yüksekokullarında okumakta olan öğrencilerin okullarının derecelerini yükseltmeleri in büyük bir fırsattır. Dikey geçiş yapmak isteyen bir öğrenci yalnızca bu sınava bakılarak geçiş yapılamayacağını bilmesi ve ders ortalamalarının da oldukça önemli olduğunu bilmesi oldukça önemlidir. Öğrencinin okuduğu bölüme ilgisi de göz önünde bulundurulmaktadır ve bunun ölçütü olarak ortalamalarınız belirleyici bir özellik taşımaktadır.

dgs

DGS Sınav Ücreti

Dikey Geçiş Sınavı’ı her yıl temmuz ayının ortalarında yapılmasıyla beraber bu sınavın ücreti 80 Türk Lirası’dır. Dikey Geçiş Sınavı’na başvuru işlemleri yapılırken başvuru ve işlem ücreti olarak 3 Türk Lirası alınmaktadır.

DGS Soru Dağılımları

Üniversiteye giriş sınavları benzeri olan Dikey Geçiş Sınavı’nda 60 adet sözel soru sorulurken, 60 adet sayısal soru sorulmaktadır. Her soru için seçenek sayısı beştir ve 4 yanlış 1 doğruyu götürür sistemi Dikey Geçiş Sınavı’nda da kullanılmaktadır.

DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÖSYM sistemi sınav başvurularının başlama tarihinden önce başvuru ve sınav sürecinde neler olacağını ve sürecin nasıl işleyeceğine dair kılavuz yayınlamaktadır. Bu kılavuzun Dikey Geçiş Sınavı’na başvurmak isteyen öğrencilerin dikkatli bir şekilde okumaları önemli bir detaydır. Başvuru yapan kişilerin bu süreci bilmelerinde ve nasıl başvuru yapacağını anlaması için bu kılavuz önemli bir noktadır.

Yukarda belirttiğimiz okullardan mezuniyet işlemlerini tamamlamış öğrencilerin eğer ÖSYM sisteminde güncel fotoğrafı varsa elektronik olarak başvurularını site üzerinden tamamlayabilmektedirler. Ancak güncel bir fotoğrafınız yok ise ÖSYM genel merkezlerine gidip oradan fotoğrafın değiştirilmesi ve işlemin tamamlanması gerekmektedir.

ÖSYM kılavuzunda belirtilen bankalardan online veya giderek sınav ücretinin yatırılıp bankadan yatırıldığına dair dekont alınması gerekmektedir.

Yanınızda Bulunması Gereken Şeyler

ÖSYM kılavuzunda belirttiği gibi kalem, silgi, şeker, peçete gibi gereken malzemeler ÖSYM tarafından karşılanmaktadır. Sınav tarihinden yaklaşık bir hafta önce yayınlanan ve nerede gireceğiniz gösteren sınava giriş belgenizi siyah beyaz veya renkli olarak çıktı alıp Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya pasaportunuz ile birlikte gitmeniz yeterli olacaktır.

DGS Ders Notlarına ve Deneme sınavlarına göz atarak daha iyi hazırlanabilirsiniz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

22 Ekim 2018

sex hikayeleri
KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
14
ADET SORU
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Üniversite Yemek Fiyatı

  Çıkan yemeklerden memnuniyet normal seviyede ancak iki ve daha fazla öğün çıkan üniversitelerde aynı gün çıkan ikinci yemek için 3-4 katı fiyat ... Devamını Oku

 • Üniversite Öğrenci Sayıları

  YÖK, internet sitesinden üniversitelerde öğrenim gören birinci öğretim, ikinci öğretim, uzaktan eğitim ve açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrencil... Devamını Oku

 • 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

  2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ 2018 ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ.   Devamını Oku

 • KPSS Başvuruları Başladı

  KPSS Başvuruları Başladı KPSS Başvuruları Başladı, 2018 KPSS BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR ? , 2018 KPSS Sınavı Ne Zaman, 2018 KPSS Sınav Sonuçları ... Devamını Oku

 • Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var

  Eğitim Nobel’inde ilk 10’da Bir Türk Var İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i’ olarak bilinen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde bu yı... Devamını Oku

KATEGORİLER